Logo Ciepło systemowe dla Gliwic Logo No Smog
-3256,35
zanieczyszczeń gazowych w tym gazów cieplarnianych
3256,35 zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych

O tyle mniej zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych nie trafiło do atmosfery dzięki instalacjom oczyszczania spalin od 01.07.2021 r.
(aktualizacja co 5 minut)

Logo Certyfikat wiarygodności Creditreform PEC SpołeczniePEC Społecznie Biuletyn Informacji Publicznej
Pogotowie ciepłownicze 24/7 32 335 01 10 539 997 900

Spotkanie z przemysłem. Duża rola prosumentów w systemie ciepłowniczym Gliwic

16.04.2025

15 kwietnia w siedzibie PEC-Gliwce Sp. z o.o. odbyło się spotkanie z przedstawicielami gliwickiego przemysłu. Omawiano pomysły i plany związane z wykorzystaniem potencjału ciepła odpadowego w procesie dekarbonizacji – zgodnie z założeniami wpisującymi się strategię miasta – GLIWICE 2040.

Spotkanie zdominowały trzy pojęcia: PROSUMENT, ZYSK, EKOLOGIA.

Krzysztof Szaliński – prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach – wystąpił z prezentacją pokazującą możliwości współpracy gliwickiego przedsiębiorstwa z przedstawicielami gliwickiego przemysłu w kontekście pozyskiwania ciepła odpadowego i przemysłowego, które mogłoby wpierać miejski system ciepłowniczy.

– Chodzi o efektywne pozyskiwanie takiego ciepła. To musi się opłacać dla każdej ze stron. Nakłady inwestycyjne muszą być optymalne, by takie ciepło można było pozyskać i wpompować w miejską sieć dbając o interesy zarówno strony przekazującej ciepło, jak i odbiorcy – mówił Krzysztof Szaliński.

– Rola prosumentów w miejskim systemie ciepłowniczym będzie coraz większa, tak samo jak coraz bardziej istotne będzie współdzielenie sieci ciepłowniczej, które jako spółka promujemy i realizujemy w praktyce – podkreślał prezes PEC.  

Prosument w nowoczesnym systemie ciepłowniczym to nie tylko odbiorca, ale i producent ciepła (słowo prosument to połączenie dwóch słów: producent i konsument) – np. z instalacji solarnych, pomp ciepła czy kogeneracji. Ich rola rośnie wraz z rozwojem inteligentnych sieci cieplnych, które umożliwiają dwukierunkowy przepływ energii. Dzięki aktywności prosumentów system staje się bardziej elastyczny, zdecentralizowany i odporny na kryzysy energetyczne. Współudział mieszkańców w produkcji ciepła sprzyja także obniżeniu emisji CO₂ i wspiera transformację energetyczną w kierunku neutralności klimatycznej.

– W Kopenhadze zdecydowana większość ciepła pochodzi od prosumentów, którzy pracują na wspólną sieć ciepłowniczą – tłumaczył prezes PEC-Gliwice.

Na spotkanie z przemysłem do Gliwic przybył Lars Gullev – ekspert duńskiego ciepłownictwa, były prezes DBDH (Duńska Izba Ciepłownicza), który podzielił się doświadczeniami ze Skandynawii.

Otwarta komunikacja to klucz do sukcesu. Od samego początku byliśmy uczciwi i transparentni względem naszych komercyjnych partnerów. Mamy wiele przykładów takiej współpracy. Dla nas kluczowe było pozyskanie ciepła na dłużej w dobrej cenie, dla naszych partnerów natomiast stabilne i osadzone w dłużej perspektywie czasowej odbiory tego ciepła, dające konkretne i systematyczne dochody. Ważne przy tego rodzaju współpracy mogą okazać się również wspólne wartości – dbałość o ekologięmówił gość z Kopenhagi.  

PEC-Gliwice już od dłuższego czasu realizuje założenia związane z dekarbonizacją poprzez dywersyfikację (różnicowanie i rozpraszanie) źródeł ciepła.

Przykładem udanej i nowoczesnej współpracy z sektorem prywatnym jest odbiór ciepła, które stanowi nadwyżkę przy produkcji energii elektrycznej przez jednego z gliwickich przedsiębiorców, który na swoim terenie usadowił dwa silniki gazowe kogeneracyjne (produkujące jednocześnie prąd i ciepło). Ciepło pozyskane przez PEC w ten sposób zasila już miejską sieć ciepłowniczą wpisując się w założenia dywersyfikacji i dekarbonizacji. 

Gliwickie przedsiębiorstwo rozpoczyna też współpracę z innymi miejskimi spółkami i instytucjami mającymi potencjał ciepłowniczy. Przykładów jest sporo: odzysk ciepła ze ścieków przy współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, czy odbieranie nadwyżek ciepła z budowanego przez Śląską Sieć Metropolitalną nowoczesnego DATACENTER, które powstanie w Gliwicach.  

Banner - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

2025| PEC Gliwice